събота, януари 14, 2017

“Най-лошата засега година“: Първите 50 страни, в които е най-трудно да си християнин

Ислямският екстремизъм вече има съперник, според 2017 World Watch List
За трета поредна година преследването на християни по цял свят постави нов рекорд
Джереми Уебър
11.01.2017 г., Christianity Today
-----------------
Но основната причина, ислямският екстремизъм, сега има съперник: етническият национализъм.
Така според Световният списък за наблюдение от 2017 г. (WWL), издаден днес от Open Doors, все повече тревожни процеси се забелязват не само в Близкия изток, но и в други части на Азия.
Тъй като този списък съвпада с 25-та годишнина на организацията, Open Doors публикува анализ на тенденциите за преследване за последната четвърт от века.
Ежегодният списък изследва натиска, на който са подложени християните в пет сфери на живота (личен, семейство, общност, национален и църковен), плюс нива на религиозно мотивирано насилие, за да определи 50-те страни, където „християните срещат най-големи гонения“.
Неотдавнашни репортажи за подреждането на страните според WWL, отразени от Christianity Today, отбелязаха как Северна Корея вече има конкуренция, както и фактът, че списъкът цели изразяване на eфективен гняв и показва на подложените на гонения вярващи, че те не са забравени.
За 25 години на описване и подреждане на политическите и обществени ограничения върху религиозната свобода, на които са подложени християните по света, изследователите от Open Doors определят 2016-та като „най-лошата засега година“
„За трета поредна година гоненията по света се увеличават, показвайки колко несигурна е станала ситуацията“, посочва Open Doors. „Страни в Южна и Югоизточна Азия бързо скочиха до недостигани досега нива и сега са съпоставими с региони с толкова голямо насилие, както Близия изток и страните на юг от Сахара в Африка.“
Откритията и тенденциите, отбелязани от Open Doors са поразяващи:
·         Почти 215 милиона християни са подложени на големи, много големи или крайни форми на гонения.
·         Северна Корея остава най-опасното място да си християнин (за 14 поредни години)
·         Ислямският екстремизъм остава причина номер едно за гоненията и е отговорен за иницииране на преследване и конфликти в 35 от 50-те страни в списъка за 2017-та година.
·         Етническият национализъм бързо се превръща в основен причинител на гонения. „Докато на Запад това става под формата на борба срещу статуквото, в Азия то е насочено срещу малцинствата и е подпомагано от драматичен религиозен национализъм и несигурност в управлението. Често срещано – а и лесно – за нововъзникващите правителства е да получат бърза подкрепа чрез намиране на изкупителна жертва в лицето на християните.“
·         Пълният брой на случаи на гонения в 50-те най-опасни страни се е увеличил, показвайки че гонението на християни в световен мащаб е нарастваща тенденция.
·         Най-много насилие се упражнява в Пакистан, който стигна до №4 в списъка с ниво на насилие „надхвърлящо дори това в северна Нигерия.“
·         Убийствата на християни в Нигерия са се увеличили с повече от 62 %.
·         Убийствата на християни са географски по-разпръснати, отколкото в миналото. "Двадесет и три християнски лидери в Мексико и четирима в Колумбия са убити поради тяхната вяра," казва Open Doors.
·         Най-лошата тенденция е в Мали, която премина от №44 до №32 в списъка.
·         Азия е новият център на загриженост с рязко покачващи се гонения в Бангладеш, Лаос и Бутан, и Шри Ланка която влиза за първи път в списъка.
Open Doors отбелязва, че Индия е стигнала до най-високото си място, 15, сред продължаващия възход на индуистки национализъм. „Има сведения за около 40 инцидента средно на месец, сред които бити пастори, изгорени църкви и измъчвани християни“, посочва Open Doors. „От 64 милиона християни в Индия, приблизително 39 са подложени на директни гонения.“
В централна Азия гонения избухват поради ислямския екстремизъм и правителствени опити той да бъде ограничен. „В много страни нападения от страна на правителството над християнски домове се е увеличил, а някои християнски книги са забранени“, посочва Open Doors, “а изискването за брой членове за регистриране на църква се е удвоило, което е довело веднага до поставянето на много църкви извън закона.“
Десетте страни, където е най-опасно и трудно да се практикува християнската вяра са:
1.      Северна Корея
2.      Сомалия
3.      Афганистан
4.      Пакистан
5.      Судан
6.      Сирия
7.      Ирак
8.      Иран
9.      Йемен
10.  Еритрея
Йемен е единствената нова страна сред първите десет, изместила Либия.
През последните 25 години само три страни са оглавявали списъка: Северна Корея (2002 – 2017), Саудитска Арабия (1993-1995; 1998-2001), и Сомалия (1996-1997).
Десетте страни с най-силни гонения за 25-те години на изследвания са:
1.      Северна Корея
2.      Саудитска Арабия
3.      Иран
4.      Сомалия
5.      Афганистан
6.      Малдиви
7.      Йемен
8.      Судан
9.      Виетнам
10.  Китай
Шест страни присъстват в двата списъка – знак за тревожна стабилност на гоненията, посочва Open Doors.
Данните на WWL са съставени от доклади от 1 ноември 2015 до 31 октомври 2016 г. Годишният списък е преминал одит от Международния институт за религиозна свобода.
Open Doors определя гонение като „всяка форма на враждебно отношение в резултат на идентифицирането с Христос“. „Християните остават сред най-преследваните религиозни групи в света“, посочва изследването. „Християните в световен мащаб продължават да рискуват да бъдат хвърляни в затвора,  да загубят дома или притежанията си, да бъдат измъчвани, обезглавявани, изнасилвани или дори убивани в реултат от тяхната вяра.“
Списъкът на Open Doors е най-точното и пълно изследване, достъпно за преследваните християни,“ казва Дейвид Къри, президент и директор на Open Doors (САЩ). „То изчислява не само смъртните случаи, изнесени в новинарските емисии, но и на всеки един случай на насилие.“ Двадесет и пед годишното изследване показва къде исторически са били и все още са най-нестабилните области за живеене на християни.
По материали на ChristianityToday.

Click here for article in English language.