/проповед/
Днес завършваме
нашата кратка поредица „Уроци на Йов“ върху книгата Йов – една от най-древните
книги в Библията. За Йов се смята, че е бил съвременник на Авраам, живял около
2200 г.пр.Хр.
За
кратко време Йов загуби всички хора, които обичаше, имуществото си и здравето
си. Ужасната му болест сигурно е бледнеела в сравнение със загубата на децата
му. Скръбта и болката бяха толкова големи, че Йов сигурно се е чудел дали
някога ще престанат. Но за негова изненада, в края на книгата той се среща лице
в лице с живия Бог.
Нещо
такова преживява една американка - Лиса Биймър, съпругата на една от жертвите
от терористичните атаки на 11 септември 2001 г. Съпругът ѝ Тод е в четвъртия
самолет. След като разбират, че три други самолета са се разбили в обществени
сгради, Тод и други пътници решават, че ще се бият с похитителите. Благодарение
на тяхната саможертва самолетът пада и се разбива в поле в Пенсилвания.
Президентът
Джордж Буш младши отдава почит на подвига на тези пътници, като кани Лиса
Биймър да присъства на ежегодната среща „Състояние на съюза“, на която президентът на Америка запознава
Конгреса със състоянието на страната. Последват много покани от токшоута с
милиони зрители. Отново се среща с президента и съпругата му. Скоро след това
написва бестселър за спомените си за 11 септември.
Можете
ли да си представите внезапната промяна в живота на Лиса Биймър? На 10
септември тя просто е майка на две деца и в първите месеци на бременност с
трето. Ако някой ѝ беше казал, че само след 4 месеца ще познава президента на
САЩ, сигурно щеше да му се изсмее!
Сигурно
тя би разменила популярността за поне още един ден с нейния съпруг! Цената на
срещата ѝ с президента е твърде голяма – скръбта по загубата на нейния съпруг.
Йов
също щеше да стигне до най-важната среща в живота си след голяма лична трагедия.
Той загуби в един ден всичките си 10 деца. Но към края на житейския си път той
е още по-изненадан от Лиса Биймър, когато се среща лице в лице с живия Бог.
Както
видяхме през последните три седмици, след трагедията в живота на Йов той е
посетен от своите приятели. Цели 35 глави те водят спор относно причините за
страданието на Йов. И в края на книгата Бог отговаря на техния спор, но не като
отговаря на техните въпроси, а просто като се явява.
Най-накрая
Йов може да говори с Бог, но го прави като един дълбоко променен и смирен
човек. Вече не настоява за отговор от Бога. Не настоява, че не заслужава да
страда, защото е праведен човек.
Йов
42:1-6 „Тогава Йов отговори на Господа: 2 Зная, че всичко можеш и че никое Твое намерение не може да бъде
възпрепятствано. 3 Наистина, кой
е този, който помрачава Твоя съвет неразумно? Ето защо аз говорих за онова, което не съм разбирал, за неща, пречудни за мене, които не съм познавал. 4 Слушай, моля Ти
се, и аз ще говоря; ще Те попитам и
Ти ми отговаряй. 5 Слушал бях за
Тебе със слушането на ухото,
но
сега окото ми Те вижда; 6 затова се
отричам от думите си и се кая в пръст
и пепел.“
Ако ти преминаваш
в момента в скръб или страдание, тази глава ще ти помогне да научиш важни
житейски уроци и истини, които са помагали на много поколения християни.
Първият от тях е, че…
1.
Единственият
подходящ отклик на великия Бог е страхопочитание.
Да
срещнеш Бог не се случва всеки ден. Но в Библията виждаме различни хора да се
срещат с Бог. Можем да научим много от техните реакции.
Адам и
Ева се крият от Бога. Мойсей се бои да погледне към Бога в горящата къпина. Исая
казва, „Горко ми! Загинах!“ Даниил пада с лицето си на земята, вцепенен от
страхопочитание. Петър пада на колене и казва: „Иди си от мене, Господи, защото
съм грешен човек.“ Савел е толкова разтърсен от срещата с Исус по пътя към
Дамаск, че три дни не яде и не пие.
Когато
се срещне с живия Бог, и най-големият богохулник и неверник престава да се смее…
Осъзнава библейската истина, че „Страхът от Господа е начало на мъдростта.“
(Притчи 1:7)
Никой –
нито човек, нито човешко творение, не може да устои пред мощния Бог.
Днес
ние се опитваме да съхраняваме архитектурни паметници, които някога са били
просто обикновени сгради. Държавата дава милиони за това. Оплакваме други, които
алчни инвеститори разрушават.
Разбира
се, добре е да съхраняваме историческите си паметници. Но трябва да знаем също,
че един ден „камък върху камък“ от всичко това няма да остане (Лука 21:6).
Достатъчно е Бог само да развърже стихиите си.
Когато
преди години стана наводнението в Аспарухово, отидохме на място, за да помагаме
на бедстващите. Цели коли и къщи бяха погребани под придошлите пясъци на
свлачището, причинено от наводнението.
Бог е мощен
и е нужно да пристъпваме със смирение и страхопочитание пред Него. Страхопочитанието
е здравословен страх.
Например,
огънят дава топлина и светлина, но благодарение на здравословния страх от огъня
ти няма да си пъхнеш ръката в него. По подобен начин страхът от Господа
означава да уважаваш Неговата святост и сила и това да ръководи постъпките ти
така, че да избягваш духовно нараняване.
Когато
осъзнаем колко могъщ е Бог, ние заприличваме на Йов. Всичките ни въпроси и
оплаквания се превръщат в чисто благоговеене.
След
всички спорове и аргументи, сега е дошло времето Йов да отговори на Бог. Но той
може да каже само това:
Йов
42:5-6 „Слушал бях за Тебе само с ухото си, но сега окото ми Те вижда; затова
се отричам от думите си и се кая в пръст и пепел.“
И
млъква. В момента, в който вижда Бог и осъзнава колко велик е Той, Йов може
само да откликне със здравословен страх.
2.
Бог
ни обича толкова много, че ни дава Своята благодат.
Когато
Йов вижда приближаващите облаци (Бог му говори от бурята, Йов 38:1), това
сигурно го е смутило. От думите на Елиу разбираме, че това са били впечатляващи
облаци, с гръмотевици и светкавици. Гледката е спирала дъха.
Но Йов не
беше наранен, напротив! След като Бог се присъединява към разговора, Йов е благословен
с деца, имущество и богатство. Неговият престиж и почтеност са възстановени.
Йов
42:16-17 „След това Йов живя стои четиридесет години и видя синовете си и
внуците си до четири поколения. И тъй, Йов умря стар и сит от дни“
Що за
Бог е това, който се явява на съд, установява вината на човек и след това го
благославя повече, отколкото този човек би могъл да мечтае?
Такъв е
нашият Бог!
Библията
казва, че всички ние сме намерени за виновни в Божия съд:
Римляни
3:23 „Понеже всички съгрешиха и не заслужават да се прославят от Бога“. Но ето
как продължава следващия стих:
Римляни
3:24 „а с Неговата благост се оправдават даром чрез изкуплението, което е в
Христос Исус.“
Един
90-годишен старец отишъл в едно издателство, за да покаже ръкопис за книга и да
попита дали от издателството мислят, че книгата си струва да се публикува. Издателят
прочел ръкописа и му казал, че е харесал книгата. На следващия ден оставил
съобщение на съпругата му, че издателството се е съгласило на аванс от $90000.
Когато
се срещнал с издателя няколко дни по-късно, старецът изглеждал притеснен.
Казал, че с всичките си разходи за здравето си, няма как да даде на
издателството толкова пари. Отнело известно време, но накрая издателят уверил
стареца, че издателството ще даде $90000 на него, не обратно!
Каква
радост е да разберем, че вместо да трябва да платим на Бог огромна сметка за
извършените от нас грехове, Бог е решил да ни даде безценния дар на благодатта
– Той вече е изплатил напълно нашите грехове.
Йов
42:7-8 „А когато Господ изговори тези слова на Йов, Господ рече на Теманеца
Елифаз: Гневът Ми пламна против тебе и против двамата ти приятели; защото не
сте говорили за Мене това, коете е право… слугата Ми Йов ще се помоли за вас…
за да не постъпя с вас според безумието ви…“
След като
Йов е получил тази Божия благодат, Бог му заповяда да покаже на свой ред
благодат към приятелите си. Той трябваше да се моли за тях и да им помогне да
възстановят взаимоотношенията си с Бог и с него самия.
Виждаме,
че ние получаваме Божията благодат не за да я задържим за нас, а да я предадем
нататък!
3.
Единствено
правилният отклик: покорство.
Йов получи
само една заповед от Бога – да се моли за приятелите си. В резултат Йов получи
благодат и на свой ред трябваше да я предаде на приятелите си. Йов бе простен и
от него се очакваше да прости. От ст. 10 до края на главата и книгата виждаме всички
благословения, които Бог е излял върху Йов (даде му двойно, отколкото имаше
преди) и даровете, които приятелите му са му дали (сребро и злато) . И от това
разбираме, че Йов се е покорил на Божията заповед.
Но Бог подхожда
индивидуално с всеки. На Адам и Ева заповяда да се плодят и да заселят земята
извън Едемската градина. На Мойсей – да изведе народа си. На Исая – да
пророкува и води народа. На учениците на Исус Той заповяда да занесат благата
вест до краищата на земята.
Но за
всеки последовател Божията заповед беше съобразена с неговата ситуация. Някои
се страхуваха. Мойсей помоли Бог да изпрати друг. Гидеон на два пъти искаше
знамения от Бог, за да се увери, че Бог ще е с него. Но въпреки страховете на
някои от най-великите личности в Библията, всички те се покориха. Защото когато
Бог заповядва нещо, Той приема само покорството.
Понякога
Божиите заповеди изглеждат странни и нелогични. Филип трябваше да отиде в пустинята,
за да се срещне с етиопския евнух. Петър трябваше да отиде в дома на един
езичник. На Павел се наложи да промени маршрута си и да тръгне към Европа. Йов
трябваше да прости и възстанови приятелите си, за да започне всичко отначало.
А за
теб? Може Бог да ти заповядва да направиш нещо простичко, а може да е нещо,
което ще промени твоя живот. Може да е просто да отидеш при някого и да
споделиш вярата си, или да насърчиш някого, а може да е да вземеш водно
кръщение, да отвориш дома си или да се посветиш на служение.
Но
запомни, че каквато и да е заповедта, Бог приема само един отговор – трябва да
се покориш.
Ако
дори хилядолетни исторически паметници не могат да устоят срещу Божиите стихии,
ще бъде разумно да не се изправяме срещу могъщия Бог.
И
когато се покориш на Бога, който те обича, това означава да имаш най-удовлетворяващия
живот, който можеш да си представиш.
Едно момче
се върнало вкъщи един горещ следобед. Живеело в южна Флорида и зад къщата им
имало езеро и през лятото той често се разхлаждал там. В движение хвърлил
обувките, съблякал ризата и чорапите и се отправил към езерото.
Майка
му го забелязала и излязла, за да види дали е добре. Докато гледала как синът ѝ
плува навътре в езерото, видяла един алигатор да се движи от другия бряг към
сина ѝ! Започнала да крещи и момчето се спряло. Разбрало каква опасност го
грози и заплувало с всички сили обратно към брега. И точно когато стигнало до
майка си, алигаторът го настигнал.
Започнала
яростна борба. Майка му го дърпала за ръцете, а от водата алигаторът го дърпал
за краката. Водата бързо се оцветила в кръв.
Един фермер,
който минавал наблизо, чул виковете и се втурнал да помогне. Застрелял
алигатора и помогнал на майката да се обади за помощ. Момчето оцеляло и след
няколко седмици в болницата, най-накрая можел да говори с репортер.
Репортерът
попитал дали момчето може да му покаже къде го е бил захапал алигаторът. С
типичната момчешка гордост, то показало заздравяващите рани. Но след това
казал, „Чакай малко, виж и тези!“ И запретнало ръкавите си, за да покаже
белезите по ръцете си. „Имам големи белези и по ръцете! Те са защото мама за
нищо на света нямаше да ме пусне.“
Книгата
Йов ни напомня, че в живота ще имаме болка. Понякога болката е толкова голяма,
че се чудим дали ще можем да продължим. Но когато погледнем към белезите, които
са ни останали, някои от тях са от времето, когато Бог не е искал да ни пусне.
Довери
Му се и Му се покорявай във всичко. Белезите, които Той ни е оставил, са били с
цел да ни избави.
Молитва.
_______________________
БПЦ "Нов живот" Варна
21.06.2026 г.
